Interneti është u mbushur me gjëra të mahnitshme, por shumë prej tij është s’është shkruar në shqip — duke bërë plot njerëz t’u duhet një përkthyes, vetëm për të përdorur internetin. Mundeni të shkarkoni Firefox-in në më shumë se 100 gjuhë, që kështu menutë, njoftimet dhe mesazhet e shfletuesit tuaj të jenë në gjuhën tuaj të parapëlqyer, por kjo nuk e zgjidh problemin e tërë asaj lënde të mahnitshme që gjeni duke përdorur shfletuesin tuaj.

To Google Translate

Google Translate, me mbi 100 gjuhë* gati, përdoret nga miliona vetëm anembanë botës. Por ik e ja nga translate.google.com dhe faqja që po provoni të lexoni s’është idealja. Zgjerimi To Google Translate e bën më të lehtë se kurrë përkthimin e faqes ku gjendeni.

Merreni Zgjerimin

Pas instalimit, thjesht theksoni tekstin që doni të përkthehet dhe djathtasklikoni që të hapet një menu me dy mundësi: 1) Ju shpie te translate.google.com me tekstin e përzgjedhur prej jush të dhënë automatikisht te fusha e përkthimeve; ose 2) Dëgjoni shqiptimin zanor të frazës (bazuar në Google Text-to-Speech), që është e dobishme nëse po përpiqeni të mësoni një gjuhë të huaj.

Këmbeni Gjuhë në Firefox

Nëse e përdorni tashmë Firefox-in, mund të ndryshoni gjuhën e shfletuesit tuaj ose të shtoni gjuhë te ndërfaqja e Firefox-it. Mësojeni këtu se si.

*Me zgjerimin To Google Translate, mundeni aktualisht të përktheni këto gjuhë:

Afrikaans, عربي, Azərbaycanca, Беларуская, Български, বাংলা, Bosanski, Català, Čeština, Cymraeg, Dansk, Deutsch, Ελληνικά, English, Esperanto, Eesti keel, Euskara, فارسی, suomi, Français, Frysk, Gàidhlig, Galego, עברית, Hrvatski, magyar, Հայերեն, Bahasa Indonesia, íslenska, Italiano, 日本語, ქართული, Қазақ, ខ្មែរ, ಕನ್ನಡ, 한국어, Lietuvių, Latviešu, Македонски, മലയാളം, मराठी, Melayu, မြန်မာဘာသာ, Norsk bokmål, नेपाली, Nederlands, Polski, Português, Română, Русский, සිංහල, slovenčina, Slovenščina, Shqip, Српски, Svenska, தமிழ், తెలుగు, ไทย, Türkçe, Українська, اُردو, Oʻzbek tili, Tiếng Việt, isiXhosa, 中文, dhe më tepër!